Gry Wstępne - fotografia z wystawy
W czwartek, 2 lutego, o godz. 18:00 w Café Wolność (plac Wolności 7, Łódź) odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej zdjęć o tematyce LGBT. Organizatorką wystawy jest krakowska Fundacja Kultura dla Tolerancji.

Od czerwca do września 2011 roku Fundacja Kultura dla Tolerancji przyjmowała zgłoszenia zdjęć do konkursu o tematyce LGBT (dotyczące lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). W Jury konkursu zasiedli artystka, autorka akcji „365 drzew“, Cecylia Malik, prowadząca krakowską Fundację No Local, Małgorzata Mleczko, oraz współwłaściciel klubokawiarni i sklepu Miejsce, Przemek Krupski.

Prezentowane wcześniej w Miejsce Bar „Gry wstępne“ zawitają do Łodzi. 2 lutego o godz. 18:00 w Café Wolność odbędzie się wernisaż wystawy, na której zostaną zaprezentowane najlepsze zdjęcia nadesłane na konkurs.
Wystawa potrwa do 28 lutego.

„Gry wstępne” to artystyczne zaproszenie do socjologii codzienności. Młodzi fotograficy, którzy zagrali z nami – Fundacją Kultura dla Tolerancji – z chłodnym, (auto)biograficznym zacięciem z jednej strony, i z erotycznym, voyeurystycznym spojrzeniem z drugiej, portretują sytuacje intymnego spotkania.


Zapis codziennego życia gejowskich i lesbijskich par, hipnotyzujące spojrzenie queerowych, zmysłowych postaci, sypialniany krajobraz, gdzie „gra” wydaje się już zakończona – otwierają narracje, które dla widza mogą stanowić świetny wstęp do zabawy wyobraźnią. Widz jako wytrawny podglądacz odwiedza miejsca, w których dzieją się sceny pozornie banalne, jak codzienna kąpiel czy wspólne „nicnierobienie” przed telewizorem; innym razem staje świadkiem silnego pożądania – to zaproszenie pełne fetyszystycznych przyjemności. Zdjęcia mają jednak wspólny mianownik: ewidentnie coś wisi w powietrzu.

Wystawa „Gry wstępne“, to rezultat konkursu zorganizowanego w czerwcu bieżącego roku przez Fundację Kultura dla Tolerancji, na najlepsze zdjęcie o tematyce LGBT. Ostatecznie na wystawie znalazły się zdjęcia czterech autorów: Grzegorza Mikruta (nagroda główna), Krystiana Lipca (wyróżnienie), Katarzyny Wójtowicz
oraz Sławomira Klimkowskiego. W jury konkursu zasiedli: artystka, autorka akcji „365 drzew“, Cecylia Malik, prowadząca Fundację No Local, Małgorzata Mleczko oraz współwłaściciel baru i sklepu Miejsce, Przemek Krupski. Autorką nagrody głównej jest artystka Justyna Koeke.

Zapraszamy do zabawy w „Gry wstępne” także Was, widzów.