Zapraszamy na kolejne spotkanie Uniwersytetu Queer, prowadzone przez Martę Olasik (UW)

Wykład będzie traktował o procesie zmian, jakie przeszło postrzeganie (homo)seksualności i tożsamości w Stanach Zjednoczonych XX wieku. Punktem wyjścia staje się tu wytworzenie, rozprzestrzenianie i podtrzymywanie określonego modelu zachowań seksualnych, którego powszechna internalizacja tworzy normę.

Zmiany w tym zakresie mogą dotyczyć medycyny, socjologii, społeczeństwa czy aktywizmu. Połączenia pomiędzy tymi obszarami są kluczowe dla zrozumienia współczesnej nam obyczajowości seksualnej oraz tożsamości. W tym kontekście wykład będzie analizą zmian społecznych w USA pod względem ich wartości praktycznej i politycznej w niekończącej się—choć ulegającej ciągłym przemianom—walce o równość seksualną. Stany Zjednoczone są pewnym przykładem, ale czy do naśladowania? Postęp i opór to kategorie, których znaczenie musi być rozpatrywane w danym kontekście geopolitycznym. Pod tym względem warto więc zastanowić się nad przypadkiem Polski.
W dyskursie na temat seksu i seksualności kategoria zmiany jest kluczowym wskaźnikiem i ma wartość polityczną, społeczną i kulturową. Wykład będzie socjologiczno-społecznym przeglądem wyżej wspomnianych procesów.

6.11 (środa) 18:00
Klubokawiarnia Granda – Łódź, ul. Rewolucji 1905r 48

O Uniwersytecie Queer:
Trochę prawa i polityki, etyki, trochę (pop)kultury i historii – tej jesieni zapraszamy Was na cykl wykładów, który poznaliście/łyście już w zeszłym roku pod hasłem Uniwersytet Queer. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas tematy zaspokoją Wasz głód wiedzy i ciekawość, sprowokują do przemyśleń i dyskusji. Zobaczycie drag queen od kuchni, skonfrontujecie się z historią seksualności, przekonacie się, jak się „robi queer” poza zachodnim obszarem kulturowym. Razem złamiemy kilka stereotypów i wyjdziemy poza ciasne ramy płci.

wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Uniwersytetu jest bezpłatny.

informacje o kolejnych wydarzeniach:
http://rownasie.pl/

partnerami cyklu są:
Klubokawiarnia Granda
Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej
portal Queer.pl

zapraszamy!