69040_379634845485557_1035248679_n.jpgMinął już tydzień od zakończenia festiwalu Promocja Równości. To dobry czas na podsumowanie i podziękowania dla osób i organizacji, które razem z nami zaangażowały się w realizację tego przedsięwzięcia.

Rozpoczęliśmy w czwartek spotkaniem z rodzicami osób LGBT i rozmową na temat nowej kampanii społecznej „Odważcie się mówić”.Z jej koordynatorką Katarzyną Remin rozmawiała Kinga Karp. W spotkaniu wzięły też udział zaangażowane w kampanię mamy gejów i lesbijek. Usłyszeliśmy wiele o trudnościach, przed którymi stają rodzice po ujawnieniu się ich nieheteroseksualnego dziecka i o konieczności rodzicielskiego coming out-u przed przyjaciółmi czy znajomymi z pracy. Jednak przesłanie spotkania pozostało jednoznacznie pozytywne. Kochani rodzice! Nie wchodźcie do szafy po wyjściu z niej Waszego dziecka. Pomóżcie jemu, sobie i innym w podobnej sytuacji. Nic nie daje takiej siły jak wsparcie ze strony najbliższych. Serdecznie dziękujemy prowadzącej oraz uczestniczkom spotkania, jesteśmy pełni podziwu dla odwagi rodziców i zapraszamy na spotkania naszej grupy wsparcia prowadzonej przez mamy, które uczestniczyły w Akademii Zaangażowanego Rodzica.

Piątek był dniem przygotowań do marszu, powitania gości z innych miast oraz wieczornego pokazu filmowego. Zaczęliśmy tworzeniem transparentów z hasłami, które wymyślaliśmy wspólnie z internautami. Ten biało-czerwony z napisem „Kocham Rudego i Polskę – Zośka” na pewno zostanie zapamiętany na długo. Dziękujemy wszystkim, którzy podali swoje propozycje oraz tym, który przyszli nam pomóc w zmaganiach z tekturowymi pudłami.

O godzinie 20 w Bistro Zaraz Wracam zaczął się pokaz queerowych krótkometrażówek. Wśród nich znalazły się teledyski, filmy skłaniające do refleksji i te wywołujące uśmiech na twarzy, poruszające tematy, których próżno szukać w telewizji. A to wszystko w przyjemnej atmosferze i ze zniżkami oferowanymi przez lokal w ramach Tęczowej Mapy Łodzi. Serdeczne podziękowania dla wszystkich przybyłych i dla ekipy Zaraz Wracam.

I wreszcie najważniejszy dzień festiwalu – sobota. Kilka minut po 14 z Pasażu Schillera wyruszył Trzeci Marsz Równości. Około 200 osób przemaszerowało z nami ulicami Piotrkowską, Traugutta, Sienkiewicza i Narutowicza do Placu Dąbrowskiego. Tym samym równość w wielkim stylu powróciła na najważniejszą ulicę Łodzi. Pełna kolorów, baloników, polskich i tęczowych flag oraz uśmiechniętych ludzi demonstracja pokazała łodzianom, że osoby LGBT żyją wśród nich, zasługują na równe prawa i wcale nie są tak przerażające, jak niektórzy chcieliby je widzieć. Dziękujemy wszystkim, którzy maszerowali i okazywali nam swoje wsparcie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. Dziękujemy także politykom różnych opcji, którzy swoją obecnością pokazali, że idee równościowe mają szanse w polskim życiu publicznym nawet po styczniowej debacie w Sejmie. Szczególne podziękowania należą się policjantkom i policjantom zabezpieczającym marsz oraz późniejsze spotkanie. Dzięki nim mogliśmy się cały czas czuć bezpiecznie. Nasi goście stwierdzili, że mamy najlepszą policję w Polsce. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Niestety wśród wielu fotorelacji z marszu pojawiło się zdjęcie zamaskowanych osób trzymających transparenty z hasłami „Żądamy legalizacji związków pedofilskich” oraz „Żądamy obniżenia wieku inicjacji seksualnej”. Oczywiście nie byli to uczestnicy naszej manifestacji ani tym bardziej hasła, które popieramy. Chwilę po zrobieniu tych zdjęć zostali wylegitymowani przez Policję i wyprowadzeni z Pasażu Schillera na prośbę organizatorów.

O godzinie 17 rozpoczęła się debata „Kilka spojrzeń na transpłciowość. Płeć i tożsamość płciowa w różnych dyskursach”, w której uczestniczyli posłanka Anna Grodzka, dr hab. Jacek Kochanowski, dr Marcin Górski oraz Marcin Maria Bogusławski. Prowadził Bartłomiej Przybylski z Instytutu Socjologii UŁ. Debatę na żywo transmitowało Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej. Dziękujemy wszystkim gościom za interesującą dyskusję oraz bardzo licznie przybyłej publiczności, która dodała od siebie wiele cennych uwag. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu problemy transpłciowości spotkają się w Łodzi z większym zrozumieniem.

Festiwal zakończyliśmy wieczorną imprezą w klubie przy Piotrkowskiej. Towarzyszyła jej promocja naszej karty Queercard oraz występy drag queens (Charlotte i Sellina DeMellon) i drag kings (Vera Cruz i Jej Czaplickość). Dziękujemy każdemu, kto bawił się z nami tej nocy (a było Was niemało) i tym, którzy umilali nam wieczór swoimi pokazami na scenie.

Teraz przyszedł czas na podziękowania specjalne. Chcielibyśmy zatem podziękować Hannie Gill-Piątek i Ewie Kamińskiej ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi za udostępnienie nam miejsca na debaty i przygotowania do marszu oraz za uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach, Fundacji Nowoczesnej Edukacji Spunk za wsparcie sprzętem i pomocą, a także Studenckiemu Radiu Żak Politechniki Łódzkiej i portalowi Queer.pl za drobiazgową i rzetelną relację z całego festiwalu oraz wsparcie promocyjne.

Dziękujemy również sponsorom – Prideshop.pl, Kinky Winky Queer Sex Shop, Bearbook.pl i Tongariro Releasing! Bez tych sklepów nie mielibyśmy tęczowej oprawy Marszu i nagród do wygrania w konkursach.

Chcemy też podziękować zaprzyjaźnionym organizacjom z całej Polski. Do Łodzi przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Równość na Fali, Kampanii Przeciw Homofobii (transparentów nie oddamy! 😉 , Stowarzyszenia bez!miar, Queerowego Centrum Społecznego oraz grupy „Miłość nie wyklucza”. Ich wsparcie było naprawdę nieocenione.

Przed nami kolejny rok przygotowań do czwartego festiwalu, ale wcześniej na pewno zaprosimy Was na Filmowe Lato Równości! Informacje na temat letniego przeglądu kina LGBTQ podamy pod koniec maja.

Za wszystko dziękują osoby organizujące Promocję Równości:
Karolina Fesołowicz
Damian Graczyk
Agnieszka Hoffman
Agnieszka Jednorowicz
Weronika Justyńska
Gosia Łepek
Jot Musiałczyk
Justyna Nowak
Bartek Przybylski
Kajtek Stobiecki
Klara Saczuk
Agnieszka Tężycka