związki partnerskie, równość, akceptacja.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji osób LGBT we wszelkich aspektach życia społecznego, oraz konieczność stworzenia rozwiązań legislacyjnych zmierzających do zrównania praw par jedno- i dwupłciowych.  Projekt ma wskazać m.in. poprzez integrację łódzkich i ogólnopolskich organizacji pozarządowych skupionych wokół idei równości i sprawiedliwości społecznej, że wszelka dyskryminacja osób LGBT jest łamaniem praw człowieka.

Festiwal, po raz kolejny organizowany jest w Łodzi przez grupę Fabryka Równości*, pierwotnie powstałą z członków i członkiń Kampanii Przeciw Homofobii działających na terenie Łodzi. Już drugi rok z rzędu partnerem całego przedsięwzięcia został LGBT Film Festival, który naturalnie uzupełnia ofertę kulturalną Festiwalu Promocja Równości poprzez pokazy filmowe w MS Cafe, które rozpoczynają się w ostatni dzień naszego Festiwalu. Podane wyżej wydarzenia organizowane są niezależnie od siebie, jednak zarówno Festiwal Promocja Równości, jak i LGBT Film Festival, w tym samym czasie i miejscu (centrum Łodzi), poruszając kwestie nieheteroseksualności na wielu płaszczyznach, w atrakcyjnie prezentowanej formie dla odbiorców, którymi są mieszkańcy i mieszkanki Łodzi.

Na imprezę organizowaną przez Fabrykę Równości składa się 7 wydarzeń:
(podane miejsca i godziny rozpoczęcia są we wstępnej fazie planowania – zakładamy, że do 25 marca informacje poniżej mogą się zmienić)


18 kwietnia, czwartek
18:00 – Debata: Odważcie się mówić, czyli z rodzicami i o rodzicach osób lgbt.
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi,  ul. Piotrkowska 101
Gośćmi będą m.in. Katarzyna Remin (KPH), autorka Akademii Zaangażowanego Rodzica, koordynatorka kampanii społecznej „Odważcie się mówić” do rodziców osób LGBT, oraz rodzice osób LGBT z Akademii Zaangażowanego Rodzica. Spotkanie poprowadzi Kinga Karp (psycholożka, trenerka antydyskryminacyjna)

19 kwietnia, piątek
16:00-19:30 – Inwentaryzacja przed Marszem, czyli Wielkie przygotowywanie transparentów.
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

W czasie warsztatów będzie można zaproponować swoje hasła, które będą głoszone podczas Marszu, oraz pomóc zaprojektować i wydrukować transparenty, które niesione będą przez uczestników marszu.

20:00 – Małe Kino Równości
Zaraz Wracam Bistro,  ul. Piotrkowska 101

Wybraliśmy interesujące krótkometrażówki,nie pokazywane nigdy wcześniej na przeglądach filmowych, czy podobnych imprezach. Dodatkowo pokażemy zwiastuny wszystkich filmów, które zobaczyć będzie można na tegorocznej edycji LGBT Film Festivalu, który rozpoczyna się dzień po zakończeniu Festiwalu Fabryki.

20 kwietnia, sobota
14:00 – Marsz Równości

Rozpoczynamy w Pasażu Schillera

Marsz Równości to najważniejsza część całego cyklu. W sobotnie popołudnie ulicami Łodzi przemaszeruje pokojowa, barwna demonstracja. Uczestnikom będzie towarzyszył zespół grający sambę. Wśród osób idących w Marszu pojawią się przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych z Łodzi i Polski, a także Posłowie i Posłanki na Sejm RP.

Uwaga! Z troski o najwyższy poziom bezpieczeństwa i przygotowania imprezy, organizatorzy będą do dyspozycji mediów tylko do godz. 13:45.

17:00 – Debata: Kilka spojrzeń na transpłciowość. Płeć i tożsamość płciowa w różnych dyskursach

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Zagadnienie transpłciowości pozostaje nadal tematem w dużej mierze „nieoswojonym” w dyskursie publicznym. Mimo coraz większej obecności osób transpłciowych w przestrzeni medialnej, wciąż niewiele wiemy o ich sytuacji prawnej, społecznej, politycznej i problemach życia codziennego. Głównym celem debaty będzie wypełnienie właśnie tej luki poznawczej. O transpłciowości debatować będą: socjolog, filozof, prawnik oraz psycholożka i działaczka na rzecz osób transpłciowych.

Porozmawiamy o tym dlaczego państwo w ogóle interesuje się zagadnieniem płci jednostki i wtłacza ją siłą w jedną z dwóch kategorii, czym charakteryzuje się społeczny obraz osób transpłciowych w świadomości społeczeństwa polskiego, jakie obecnie istnieją prawne możliwości dla dokonania sprostowania informacji o swojej płci w dokumentach oraz jakich trudności doświadczają osoby transpłciowe żyjące w Polsce. Nie poprzestaniemy tylko na analizie aktualnej sytuacji osób transpłciowych – będziemy rozmawiać również o przyszłości: o tym, co chcemy i powinniśmy zmienić (bezpośrednim przyczynkiem do tej części debaty jest złożenie w Sejmie projektu ustawy o korekcie płci) i czy Polska 2013 roku jest gotowa na „oswojenie” się z transpłciowością.

W debacie głos zabrać będzie mogła również Publiczność.

Zaproszone Osoby: Anna Grodzka (posłanka na sejm RP, wieloletnia prezeska fundacji Trans-Fuzja), dr hab. Jacek Kochanowski (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), dr Marcin Górski (Wydział Prawa i Administracji UŁ), Marcin Maria Bogusławski (Instytut Filozofii UŁ). Prowadzenie: Bartłomiej Przybylski (Instytut Socjologii UŁ).

 

22:00 – Degustacja Równości, czyli Afterparty.

Klub Konditori, ul. Piotrkowska 90

Najlepsza dyskotekowa muzyka, występy Drag Queens, Drag Kings, loteria z nagrodami i inne niespodzianki!

Partner(k)ami wydarzeń są:
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (www.krytykapolityczna.pl)
Zaraz Wracam Bistro, ul. Piotrkowska 101
Klub Konditori (facebook.com/Klub.Konditori)
Imago Film (www.imagofilm.pl)

Partnerem medialnym wydarzeń jest Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej (www.zak.lodz.pl)

Patron(k)ami medialnymi wydarzeń są:
Queermedia – portal Queer.pl
Fundacja Replika (www.replika-online.pl)
portal lewica.pl

Sponsorami nagród w konkursach są:
Prideshop (www.prideshop.pl)
KinkyWinky Queer Sex Shop (www.kinky-winky.pl)
Bearbook.pl
Tongariro Releasing (www.tongariro.pl)
OutFilm.pl
Venus Sklep Marzeń

Wydarzeniom patronują również:
Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK
Kampania Przeciw Homofobii
Nieformalna grupa Łódź Gender

 

*Fabryka Równości jest łódzką nieformalną grupą działającą na rzecz upowszechnienia tolerancji i akceptacji wobec osób nieheteroseksualnych i transpłciowych (LGBT),  edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej, oraz  kultury tworzonej przez osoby LGBT, bądź skierowanej do tej grupy odbiorców.
Bieżące informacje od 25 marca będą pojawiać się na stronie internetowej http://www.promocja.rownasie.pl, oraz http://facebook.com/FabrykaRownosci

Kontakt do organizatorów:

Damian Graczyk –  Rzecznik Fabryki Równości

tel. 534 950 547, email: damian@fabrykarownosci.com, damian@rownasie.pl

 

2013MARATON-A2-gifowy