20 – tego listopada jak co roku obchodzimy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych.

Dzisiaj po raz 15-ty obchodzimy ten wyjątkowy dzień, zapoczątkowany w 1999r. w Stanach Zjednoczonych przez grupę przyjaciół bostońskiej działaczki na rzecz osób transpłciowych  – Rity Hesler, zamordowanej we własnym mieszkaniu przez nieznanego sprawcę. W Polsce Dzień Pamięci Osób Transpłciowych jest obchodzony od 2006 roku.

Z okazji tego wyjątkowego dnia przygotowaliśmy kilka portretów osób transpłciowych, które przyczyniły się do walki na rzecz praw osób trans*

Osoby, które zostały zamordowane z nienawiści wobec osób transpłciowych:

Brandon Teena (ur. 12 grudnia 1972 – zm. 31 grudnia 1993)

brandon-teena1Brandon urodził się jako Teena Renae Brandon, jednak całe życie czuł się jak mężczyzna i jako taki żył. Niestety nie został zrozumiany przez matkę, która zamykała go w szpitalach psychiatrycznych w celu leczenia „choroby”. Z czasem Brandon przeniósł się z rodzinnego Lincoln do miasteczka Falls City w stanie Nebraska. Tam poznał Lanę Tisdel, w której zakochał się z wzajemnością. Wówczas Brandon poznał przyjaciół Lany, recydywistów – Johna Lottera  i Toma Nissena. Za sprawą tych dwóch doszło do tragedii, kiedy to w Boże Narodzenie 1993r. zgwałcili Brandona na odludziu miasta, gdyż odkryli, że biologicznie jest on płci żeńskiej. Napaść tę Brandon zgłosił szeryfowi Charlesowi B. Laux, który odrzucił zgłoszenie. O sprawie dowiedzieli się Lotter i Nissen, którzy 31 grudnia 1993 zamordowali Brandona Teena, kobietę, u której mieszkał i jej partnera. Brandon miał 21 lat. Za zbrodnię Lotter został skazany na karę śmierci, Nissen na karę dożywocia ze względu na współpracę i zeznania przeciwko wspólnikowi.

a801  336334  13

Brandon Teena został pochowany w rodzinnym mieście Lincoln jako „Teena R. Brandon – córka, siostra i przyjaciółka”

 W 1998 r, nakręcono film dokumentalny „The Brandon Teena Story”, a w 1999r. dramat „Nie czas na łzy” (org. Boys Don’t Cry) z Hilary Swank w roli głównej, która w 2000r. otrzymała Oscara dla  najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

 

Rita Hester (ur. 30 listopada 1963 – zm. 28 listopada 1998)

rita-heester1Była transseksualną działaczką na rzecz osób trans.  To za jej sprawą powstał Dzień Pamięci Osób Transpłciowych obchodzony 20 listopada. Stało się tak, gdyż  w 1999 r. – rok po jej śmierci – przyjaciele Rity zorganizowali uroczystość upamiętniającą, podczas której zebrali się, zapalili znicze  i wypowiedzieli imiona wszystkich tych, którzy zginęli zamordowali ze względu na bycie osobą transseksualną.

O życiu samej Rity nie wiadomo zbyt dużo. Faktem jest, że od 10 lat żyła jako kobieta. O wiele więcej pisze się o jej makabrycznej śmierci. W dniu 28 listopada w Allston, Massachussets została kilkanaście razy ugodzona nożem. Świadkowie twierdzili, że tego feralnego dnia wróciła do mieszkania z dwojgiem ludzi poznanych w Jacques, stąd mniemanie, iż znała swoich oprawców. Została znaleziona z krwawiącymi ranami zadanymi nożem. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono jej zgon. Rita miała 35 lat.

Według danych z marca 2013 w ramach projektu TransMurder Monitoring w okresie od 1.01.2008 do 31.12.2012r. zginęły 1 123 osoby w 57 krajach z powodu swojej transpłciowości.

Portrety ludzi, którzy przyczynili się do walki o równe prawa i nadal działają w sprawie osób trans:

Georgina Beyer (ur. listopad 1957r,)

georgina1Georgina Beyer przyszła na świat jako George Bertrand  w Wellington w Nowej Zelandii. Uważana jest za pierwszego jawnie transseksualnego parlamentarzystę na świecie. Georgina jest nowozelandzką polityczką i działaczką społeczną przynależącą do Partii Pracy.

Dzieciństwo  spędziła u dziadków na farmie położonej w regionie Taranaki, a następnie powróciła do matki do Wellington. Z jej wspomnień zawartych w książce “A Change for the Better – the Story of Georgina Beyer” dowiadujemy się, że już od najmłodszych lat czuła się dziewczynką w męskim ciele. Historia jej życia jest też pełna trudnych momentów: w wieku 17 lat, gdy występowała jako Drag Queen, była jednocześnie męską prostytutką, a pod koniec lat 70-tych w Sydney została brutalnie zgwałcona przez 4 mężczyzn. W 1984 roku przeszła operację zmiany płci. W latach 90-tych rozpoczęła karierę polityczną jako burmistrz miasta Carterton, następnie w roku 1999r. została wybrana w wyborach do Izby Reprezentantów tym samym stała się pierwszym transseksualnym parlamentarzystą na świecie, który dokonał coming out.

Georgina Beyer zasłynęła jako kobieta walcząca z dyskryminacją człowieka ze względu na jego tożsamość płciową, jak również brała udział w konferencjach poświęconych prawom człowieka.

 

Dana International vel Sharon Cohen (ur. 2 lutego  1972)

dana-international

Sharon Cohen znana bardziej jako Dana International urodziła się jako Yaron Cohen. Jest izraelską piosenkarką, która zasłynęła wygraną 43. Festiwalu Piosenki Eurowizji w 1998, gdzie wystąpiła z piosenką Diva. Już jako 13 letnie dziecko wiedziała, że jest osobą transseksualną. W wieku 16 lat, wówczas jako Yaron, występowała w klubach w roli Draq Queen. Operacja zmiany płci w 1993 roku spowodowała, że oficjalnie przyjęła imię Sharon. Jej kariera nabrała tempa w latach 90-tych, a zwycięstwo w konkursie Eurowizji spowodowało, że stała się znana na całym świecie. Jej występ wywołał też wiele kontrowersji, przeciwko  jej transseksualności sprzeciwiali się głównie ortodoksyjni Żydzi.

Dana International stała się symbolem kultury LGBT. Wspiera te środowiska np. biorąc udział w paradach. Izrael obecnie jest państwem tolerancyjnym wobec osób LGBT. Związki jednopłciowe zawarte poza granicami Izraela są uznawane na jego terytorium jako legalne.

 

Christine Jorgensen (ur. 30 maja 1926 – zm. 3 maja 1989)

christina-jorgensernChristine Jorgensen jest pierwszą oficjalną osobą trans na której przeprowadzono operację zmiany płci. Co istotne, fakt ten miał miejsce w latach 50-tych XX wieku i Christine głośno mówiła o swojej przemianie jako osoby transseksualnej.

O samej operacji zmiany płci przez Chistine poinformowanła gazeta New York Daily News w artykule  „Ex-GI Becomes Blonde Beauty” co wywołało szok społeczny, chociaż prawdopodobnie nie był to pierwszy przypadek takiej operacji, gdyż takich zabiegów dokonywano już w latach 30-tych XX wieku.

Christine Jorgensen przyszła na świat jako George William Jorgensen Jr. i  tuż po skończeniu szkoły w latach 40-tych wstąpiła do armii amerykańskiej.

Po dokonanej operacji korekty płci Christine została nieoficjalną rzeczniczką osób transseksualnych, za sprawą prowadzonej przez nią kampanii, gdzie odwiedzała uczelnie w całym kraju i opowiadała o swoich doświadczeniach, cechując się przy tym bezpośredniością i ciętym językiem.

 

Zapewne istnieją też inne ikony walki o prawa osób transseksualnych jednak nie sposób wymienić ich wszystkich. Warto pamiętać o każdej osobie, która choćby w najmniejszym stopniu przyczyniła się do wsparcia osób LGBT, a szczególnie osób transpłciowych.

Adam Nowakowski.

źródła:
http://www.dzienpamieci.kph.org.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brandon_Teena
http://www.findagrave.com/
http://www.filmweb.pl/Nie.Czas.Na.Lzy
http://brandonteena0912.tripod.com/
http://www.dzienpamieci.kph.org.pl/?page_id=113
http://www.sanfranciscosentinel.com/?p=7230
http://www.transrespect-transphobia.org/en/tvt-project/tmm-results/march-2013.htm
http://ai.eecs.umich.edu/people/conway/TSsuccesses/GeorginaBeyer.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Georgina_Beyer
http://sharon-cohen.livejournal.com/profile
http://en.wikipedia.org/wiki/Christine_Jorgensen