Bavo Defurne: „Szczególnie teraz, na wiosnę” i inne filmy

Po dłuższej przerwie zapraszamy Was na kolejny tęczowy pokaz filmowy!
Już w ten poniedziałek, 4. czerwca – od 18:00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi (ul. Piotrkowska 101) pokażemy Wam trzy wspaniałe filmy od Tongariro!

Krótkie filmy urodzonego w Gandawie twórcy opowiadają o pierwszych erotycznych zauroczeniach i rozczarowaniach, o fascynacji młodym męskim ciałem, o poszukiwaniach miejsca na Ziemi. Defurne odwołuje się w swej twórczości do do ikon kultury gejowskiej, takich jak święty Sebastian czy Jean Genet, a także nawiązuje do estetyki mistrzów kina i popkultury: Carla Theodora Dreyera, Siergieja Eisensteina, Leni Riefenstahl, Pierre’a i Gillesa.

Urodzony w 1971 roku, absolwent Lukas St Art School w Brukseli, artysta, fotograf i filmowiec. Bavo Defurne zasłynął debiutancką serią nagradzanych przez krytyków filmów krótkometrażowych, które eksplorowały tematy stale pojawiające się w jego twórczości: homoseksualnej miłości i straty, ciała, siły natury i ciszy.

Ognisko (Kampvuur, 2000) było największym osiągnięciem Bavo jako twórcy filmów krótkometrażowych. Prezentowane było na najważniejszych festiwalach i zdobywało wiele nagród. Zostało kupione przez wiele stacji telewizyjnych, w tym Canal+ we Francji i Channel 4 w Wielkiej Brytanii. Kompilacja filmów krótkometrażowych Bavo Defurne była dystrybuowana w kinach i na DVD w wielu krajach.

Poszczególne filmy prezentowane były również w galeriach sztuki, w tym w Kunsthalle w Wiedniu i w Sala Kubo-Kutxa w San Sebastian. W 2011 roku Bavo Defurne napisał i wyreżyserował pierwszy film pełnometrażowy Noordzee, Texas, w którym rozwija wcześniej podejmowane tematy.
Bavo Defurne mieszka w Ostend w Belgii, na wybrzeżu gdzie powstawały zdjęcia do Noordzee, Texas.

 

Pokaz współorganizowany w partnerstwie z Łódzką Krytyką Polityczną, dzięki uprzejmości Tongariro Releasing.
facebook: https://www.facebook.com/events/362902513770816

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *