11 grudnia, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi
Uniwersytet Queer: Czym różni się męzczyzna?- wykład Joanny Filipczak-Zaród

Powołując się na różnicę między płcią biologiczną (sex) a społeczno-kulturową (gender)
zakładamy często odruchowo niezmienność i łatwe definiowanie tej pierwszej. Czy

rzeczywiście tak prosto określić kto jest biologicznie mężczyzną, kto kobietą? Czy umiemy
wyróżnić konkretny czynnik, który różnicuje płci? Czy płeć biologiczna jest sprawą tak prostą,
jak uczą nas w szkole?

Joanna Filipczak-Zaród -Absolwentka Psychologii Zdrowia i Klinicznej na Uniwersytecie Łódzkim, studentka Seksuologii Klinicznej w Społecznej Wyższej Szkole Psychologii, absolwentka kursu Edukacji Seksualnej Fundacji SPUNK. Pracuje zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Mediatorka w sprawach karnych, cywilnych i rodzinnych. Terapeutka, specjalizująca się w sprawach związków i seksualności. Prowadzi zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Następne spotkanie:
18 grudnia, wtorek, Uniwersytet Queer: wykład dr. hab. Jacka Kochanowskiego i promocja książki Stevena Seidmana” Społeczne tworzenie seksualności” spotkanie organizowane we współpracy z wydawcą ksiazki – PWN

O cyklu:
Uniwersytet Queer – cykl mający przybliżyć uczestnikom świat nienormatywnych, „niemainstreamowych” seksualności i ich wpływ na kształt współczesnej kultury. W trakcie jesiennych spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać alternatywną rzeczywistość, która funkcjonując tuż obok nas, jest wymazywana ze społecznej świadomości. Przybliżymy tematy, które nawet w mniejszościowym podziemiu nierzadko stanowią tabu – trans- i biseksualność. Porozmawiamy o tym, jak ta alternatywna rzeczywistość wyglądała kiedyś, a jak wygląda we współczesnej Polsce – dlaczego wciąż bywamy „nielegalni” i jak to zmienić. Poruszymy te i inne tematy by pokazać, że queer to mnogość przeżyć, doznań, uczuć, rodzajów przyjemności, cennych doświadczeń. Jednak najważniejszym przekazem płynącym z naszego cyklu chcemy uczynić celebrację różnorodności, która nie szkodząc nikomu, czyni świat ciekawszym i piękniejszym miejscem.
Cykl zorganizowany wspólnie ze Świetlicą Krytki Politycznej w Łodzi