Żywa Biblioteka to projekt promujący ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Odchodzimy jednak od szablonowych, podręcznikowych metod, zastępując je bezpośrednią i szczerą rozmową.
Wychodząc z założenia, że najbardziej boimy się i odrzucamy to, czego nie znamy, mamy zamiar stworzyć bezpieczną przestrzeń do poznawania Inności.
Pomysł jest prosty – przez jeden dzień organizujemy Żywą Bibliotekę, na którą składają się Żywe Książki – osoby wyróżniające się ze społeczeństwa, a przez to często wykluczane i obarczane stereotypami.
Każdy może stać się czytelnikiem – wystarczy przyjść, zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i porozmawiać z nią przez 30 minut.
Wszystkie pytania są dozwolone, oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.

Sam pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii, gdzie grupa młodych ludzi skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowała Human Library. W ciągu ponad 10 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie.
Nasza Żywa Biblioteka będzie pierwszą łódzką edycją, realizowaną we współpracy z organizacją Human Library, sprawującą opiekę nad projektem i czuwającą nad jakością Żywych Bibliotek we wszystkich krajach.

Pragniemy udostępnić czytelnikom zróżnicowane i ciekawe Książki, prezentujące różne aspekty wykluczenia: ze względu na narodowość i wyznanie, ze względu na niepełnosprawność i chorobę, ze względu na orientację seksualną czy ze względu na styl życia.
Będziemy stopniowo ujawniać listę potwierdzonych Książek, które będzie można wypożyczyć w naszej Bibliotece 16 listopada. Bądźcie czujni!

16 listopada jest Międzynarodowym Dniem Tolerancji.

Łódzką Żywą Bibliotekę organizują wspólnie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Fabryka Równości.

Kiedy? 16 listopada, w sobotę. Od 12 do 18:00

Miejsce: Klubokawiarnia Niebostan, Piotrkowska 17

zywa-cojestgrane
źródło: Gazeta Wyborcza